משלחת תלמידי מגמת הפיסיקה למאיץ החלקיקים ב- CERN


עמוד הבית >> החטיבה העליונה

בתחילת פברואר יצאה משלחת של 16 תלמידי י"ב מבית הספר ליאו באק למאיץ החלקיקים אשר ב- CERN בגבול שוויץ-צרפת. התלמידים שהו במקום במשך חמישה ימים והשתתפו בתכנית מיוחדת בה שמעו הרצאות מטובי הפיזיקאים במקום, ביקרו במתקנים שונים ברחבי הקמפוס וביניהם: המאיצים, הגלאים ותערוכות. הם השתתפו גם בסדנא מיוחדת בה בנו גלאי חלקיקים וטעמו מעט מהעיר ז'נבה הקרובה.

זו השנה השנייה שיוצאת משלחת מליאו באק למאיץ החלקיקים. המשלחת מתקיימת בזכות  יוזמתו של קובי שורצבורד, מנהל תחום המדעים והטכנולוגיה ורכז הפיזיקה בליאו באק, זוכה פרס טראמפ היוקרתי להוראה איכותית לשנת 2013.

מרשמי התלמידים לאחר הביקור:
"המציאות התעלתה על כל דמיון. הביקור ב- CERN נתן לנו הזדמנות לשמוע הרצאות של מדענים הנמצאים בקדמת הטכנולוגיה והמדע, לבקר בגלאים ובמאיצים שאת גודלם בלתי אפשרי לתפוס וכמובן לאכול ארוחת צהריים בידיעה שזוכי פרס נובל יושבים בשולחן ממש לצידך".
שרון זלמן וסשה טישין

"המקומות בהם סיירנו היו מופלאים. לרדת 100 מטר מתחת לאדמה לגלאים של מאיץ החלקיקים לסייר ולראות מקרוב איך הוא באמת בנוי, מחייה את כל התיאוריות והסקרנות עליהן דיברנו בכיתה. הפיזיקה לא נטשה אותנו אחרי ההרצאות והסיורים ודיברנו על הנושאים שלמדנו גם בינינו בזמן הפנוי שלנו. אין ספק שלעולם לא אשכח חוויה זו ואמשיך ללמוד וליהנות מהפיזיקה".
סופי רוחלנקו

DSCF5431.JPG
חברי המשלחת יחד עם פרופ' גיורא מקינברג המשמש איש הקשר הראשי בין ישראל ומאיץ החלקיקים.

DSCF5528.JPG
חברי המשלחת בכניסה למרכז לחקר פיזיקת חלקיקים CERN, שוויץ

DSCF5998.JPG
חברי המשלחת בכניסה לחדר הבקרה של מאיץ החלקיקים, שוויץ